Loyiha doirasida har yili 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish, shu orqali ekologik muhitni yaxshilash, hududlarning yashillik darajasini oshirish rejalashtirilgan.
Amaliyotga to‘la tatbiq etilayotgan mazkur loyiha doirasida xalqimiz birlashib, bu xayrli va ezgu tashabbusga o‘z hissasini qo‘shishga kirishdi. Yurtimizning har bir go‘shasida millionlab daraxt nihollari yerga qadaldi.
Bugungi kunda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘chat ekish ishlarida barcha korxona, tashkilotlar, mahallalar, ta’lim muassasalari, yoshlar, umuman, keng jamoatchilik vakillari faol ishtirok etmoqda.
Joriy yilning 28 mart sanasida “Zamin” halqaro jamoat fondi, Tabiat resurslari vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi agentligi, hamda Toshkent shahar hokimiyati mas’ullarining tashabbuslari bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘chat ekish ishlarini tizimli va sifatli tashkil etish maqsadida amaliy seminar tashkil etildi.
Seminarda Toshkent shahri tumanlarining obodonlashtirish boshqarmalari hodimlari, karantin xizmati xodimlari hamda ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish yo‘nalishlarida faoliyat yurituvchi ishchi xodimlar ishtirok etdilar.
Seminar davomida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan ma’lumotlar taqdim etildi.

Практический семинар был организован в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство».
Известно, что инициированный главой государства общенациональный проект «Зеленое пространство» реализуется во всех регионах нашей страны.
В рамках проекта ежегодно планируется высаживать 200 миллионов саженцев деревьев и кустарников, тем самым улучшая экологическую среду и повышая уровень озеленения регионов.
В рамках этого проекта, который полностью реализован, наши люди объединились и стали вносить свой вклад в это доброе и благородное начинание. Миллионы саженцев деревьев были посажены во всех уголках нашей страны.
Сегодня все предприятия, организации, микрорайоны, образовательные учреждения, молодежь и представители общественности активно участвуют в посадке саженцев в рамках национального проекта «Зеленое пространство».
28 марта текущего года Международный общественный фонд «Замин», Министерство природных ресурсов, Агентство лесного хозяйства и представители мэрии Ташкента организовали планомерную и качественную посадку саженцев в рамках национального проекта «Зеленое пространство». был организован практический семинар.
В семинаре приняли участие сотрудники отделов благоустройства районов города Ташкента, сотрудники карантинной службы, а также работники, работающие в сфере озеленения и благоустройства.
В ходе семинара была представлена ​​информация о работах, проводимых в рамках национального проекта «Зеленое пространство», и об устранении недостатков.